cicaszitter Budapest – macskaetető szolgáltatás

Mit csináljak a cicámmal ebben a hőségben?

cica hőségben

A nyári kánikula, a több napja tartó magas hőmérséklet, nemcsak minket embereket, hanem szőrös kedvenceinket is nagyon megviseli. Nyáron gyakran előfordul, hogy több napig, vagy akár hetekig extrém meleg van. A napokban ismét hőségriadót hirdettek országszerte. Több megyében másodfokú riasztás van érvényben, amit 3 napot meghaladó 27 fok feletti hőmérséklet esetén rendelnek el. Az ilyen meleg szőrös kis állatainkat is kikészíti.

Mit tehetek a macskával ilyen melegben?

Szfinx
Szfinx

Hogyan hűsíthetem a cicusom a nyáron? – ehhez hasonló kérdések sok cicagazdi fejében megfordulnak. Ha belegondolunk, hogy ránk is mennyire hatással van a meleg, képzeljük magunkat cicánk helyzetébe, aki vastag szőrbundában kénytelen átvészelni ezt. (A Szfinx és más „szőrtelen” macskafélék ez alól szerencsés kivételek, de a hőség rájuk is hatással van.)

Az első és legfontosabb, hogy mindig legyen tiszta, friss, kellemesen hűvös víz az itatójában. Én, ha tehetem, gyakran cserélem, de minimum reggel és este érdemes friss hideg vizet adni a cicusunknak. Ha a macskánk kijárós, akkor inkább a reggeli, vagy esti órákban engedjük ki a szabadba és gondoskodjunk egy-egy árnyékos zugról, ahová behúzódhat a tűző nap elől. Persze kint is legyen folyamatosan friss víz biztosítva a számára.

A benti cicusoknak ugyanúgy fontos, hogy minél komfortosabb környezetben legyenek. Érdemes napközben, amíg nem vagyunk otthon, besötétíteni a szobát, hogy a napfény ne forrósítsa fel a benti hőmérsékletet. A mi lakásunk fekvése olyan például, hogy reggeltől estig idetűz a nap, ezért nemrég beszereztünk egy mobilklímát, mert anélkül régebben akár 40 fok is volt a lakásban. Én gyakran ezt a klímát beprogramozom, hogy csak 1 óra múlva kapcsoljon ki, mikor elmegyek itthonról. Így elviselhető a hőmérséklet, mikor hazaérek még akkor is és a cicusom is kellemes hűsben lehet. A ventilátort is imádják a cicák, ha tehetik a keringő levegő útjába fekszenek és élvezik, hogy a szél borzolja a bundájukat. Ha tudod, úgy helyezd el a ventilátort, hogy a cicusnál is megmozgassa a levegőt!

Etetés és játék a cicussal nagy melegben

Ilyen hőségben természetes, hogy a macskának csökken az étvágya. Cicóka például szinte egy hétig alig evett, inkább az itatójához járt folyton és kevés száraz tápot ropogtatott. Mivel más tünete nem volt, ezért tudtam, hogy nem beteg, egyszerűen neki is megterheli a hőség a szervezetét. E személyes tapasztalat ellenére azért érdemes ilyen melegben minél több nedves eledelt (konzervet, vagy alutasakosat) adni a cicáknak.

A cicusunk igényli a rendszeres játékot, törődést. Ilyenkor ezeket az önfeledt perceket jobb, ha inkább a hűvösebb időszakokra, az esti órákra időzíted. Ebben az időben hagyd, hogy minél többet pihenjen a cica, figyelj, hogy a gyerek se „nyúzza”, főleg, ha idős, vagy beteg állatról van szó.

A macskáknak ilyenkor jobban hullik a szőre, gyakrabban is tisztogatják magukat, hogy megszabaduljanak a kihulló szőrszálaktól. Ezért a jól ismert szőrlabda is gyakrabban keletkezhet a gyomrukban. A kikészített macskafű mellett érdemes a sűrűbb szőrápolásra, a cicus szőrének többszöri kifésülésére is odafigyelni. A boltokban kapható speciális szőrlabda elleni készítmények jó szolgálatot tesznek ilyenkor is.

Hogyan hűsítsem a macskát?

Cicóka nem szereti a vizet, sőt menekül, ha vízcsobogást hall. Ha a te macskád nem ilyen, azaz jobban bírja a vizet, akkor bátrabban hűsítheted, akár mosdatással is. De azért a legtöbb cicus fél a víztől, úgyhogy érdemes finomabb módszereket bevetni. Például egy nedves vattával megtörölgetni a pofiját, vagy megvizezett törölközővel végigsimítani a bundáját, hogy az átnedvesedett szőrzet valamelyest hűsítse. A szőrről elpárolgó víz segíti a teste hűtésében. (Ilyenkor, pláne fürdetés után természetesen kapcsold ki a klímát, nehogy megfázzon a cicus.) 

Plusz egy tipp a macska hűtésére: Gyógyszertárakban kapható zselével töltött párna, úgynevezett hűthető – melegíthető gélpárna, amit hűtőbe lehet tenni. Ha lehűlt, tekerd egy textilbe és rakd le a cicusnak. Van olyan cica, amelyik imád rajta heverészni.

Ami különösen fontos és biztos vagyok benne, hogy te sem tennéd, azért leírom. Ha úgy alakul, hogy ebben a melegben kell autóval szállítani a cicát, (pl. nyaralás miatt, vagy orvoshoz kell vinned) soha, egyetlen percre se hagyd az autóban (még árnyékban sem.) A kocsikban a levegő ebben a hőségben szó szerint percek alatt forrósodik fel életveszélyes mértékre.

Jó ha tudod, milyen tünetekkel jár a hőguta a macskáknál: A hőgutára jellemző tünetek lehetnek például, hogy

  • cicád erősen és hangosan zihál,
  • magas a testhőmérseklete, forró a teste,
  • vörös a szája, orra
  • csökkent az aktivitása, vagy
  • épp izgatottan keresi a hűvösebb helyeket
  • nyáladzik, csorog a nyála
  • hányás, vagy hasmenés jelentkezik nála
  • gyengeség, izomremegés, ájulás

Nem biztos, hogy az összes tünet jelentkezik, illetve lehetnek más tünetei is cicusodnak, ha esetleg hőgutát kapott. Ez az állapot azonnali orvosi segítséget igényel. Ha ilyet tapasztalsz, hívd fel az orvosod, vagy rögtön vidd cicád a legközelebbi állatorvoshoz!